Calibrator

Gezintiyi göster/gizleÖnceki konuSonraki konuPaylaşYazdırPDF

Kalibratör 3

Fiery kontrollü baskı makineleri ve yazıcılar farklı niteliklerde gelir: lazer veya inkjet; tek renkli veya CMYK ya da genişletilmiş gamut, özel mürekkepli veya mürekkepsiz. Kalibratör, her bir teknolojinin farklı kalibrasyon gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Command WorkStation ve Fiery Color Profiler Suite sisteminize en uygun Kalibratör sürümünü otomatik olarak başlatır. Kalibratör, bağlı Fiery server ögesine uyum sağlayacak şekilde kendini yapılandıracaktır. Her baskıda her özellik gerekli değildir. Örneğin birçok lazer yazıcı bireysel renklendiriciler için toner miktarını sınırlama gereği duymazken mürekkep püskürtmeli baskı makineleri ihtiyaç duyar, çünkü çeşitli malzemeler tarafından mürekkep emilimi, mürekkeplerde tonere kıyasla genellikle çok daha fazla değişkenlik gösterir.

Çoğu Fiery kontrollü tek renkli ve CMYK baskı cihazları, yoğunluk ölçümleri kullanılarak kalibre edilmiştir. CMYK+, genellikle L*a*b* ölçümleri kullanılarak kalibre edilir.

Kalibratör ile Fiery server üzerinde yeni bir kalibrasyon ayarı oluşturabilir veya mevcut olanı güncelleyebilirsiniz.

Command WorkStation'de Kalibratör gibi Fiery Color Profiler Suite ögesinde Kalibratör yeni bir kalibrasyon ayarı oluşturabilir ve mevcut olanı yeniden kalibre edebilir, ancak Command WorkStation ögesinde mevcut olmayan çeşitli ölçüm cihazlarından destek almalıdır.

Kalibratör'ün iki ana işlevi şunlardır:
  • Yeniden kalibre et - Yeni ölçümlerle bir kalibrasyonu günceller. Çoğu baskının çıktısı zamanla değişiklik gösterecektir. Fiery server ögesinin bu tür dalgalanmaları telafi edebilmesi için düzeltme tablolarının yeni ölçümlerle güncellenmesi gerekir.
  • Kalibrasyon oluştur - Yeni bir kalibrasyon oluşturur ve eğer Fiery Color Profiler Suite yüklüyse ve lisanslıysa yeni bir profil oluşturur. Bu görev, mevcut kalibrasyonların hiçbiri belirli bir yazdırma koşulu (mürekkep seti kombinasyonu, noktalı resim, malzeme vb.) için kabul edilebilir çıktı sağlamazsa gereklidir. Örnekler kötü tonlama veya kötü mürekkep yapışmasını içerir. Renk yönetiminin doğru renk sağlaması için yeni bir kalibrasyon sıkça yeni bir profil gerektirir.
İki yönetim işlevine pencerenin sol alt kısmında bulunan iki simgeden erişilebilir. Bu ayarlar, her Fiery server ögesine özgüdür ve her biri için kaydedilir. Bunlar her kullanıcıyı etkilediği için bu işlevler yalnızca Command WorkStation ögesinde Fiery yöneticisi olarak oturum açtığınızda kullanılabilir:
  • Kalibratör ayarları - Bireysel baskılar için tercihleri ayarlamak için kullanılır. Burada bazı baskı modellerinde mevcut olan öncesi ve sonrası kalibrasyon ayarlarını ayarlarsınız. Tüm modeller ayrıca ilgili kalibrasyonlar belirtilen bir zaman dilimi içerisinde yeniden kalibre edilmediğinde uyarı verir veya hatta işlerin yazdırılmasını engeller.
  • Kalibrasyon yöneticisi - Fiery server ögesinde kullanılabilir olan kalibrasyonları, son güncelleme, ölçümler ve özellikleri görüntülemek için kullanılır. Kullanıcı tarafından eklenen kalibrasyon silinebilir ve adları değiştirilebilir.
Bağlı Fiery server ögesi için Kalibratör, aşağıdaki iş akışları için kullanılabilir. Geleneksel CMYK ürünleri ve kalibrasyon setleri ile Kalibratör 3, Yoğunluk tabanlı kalibrasyon iş akışını otomatik olarak seçer. Kalibratör 3, genişletilmiş bir mürekkep seti ile yüklendiği zaman L*a*b* tabanlı kalibrasyon iş akışını takip edecektir.